Fotowoltaika dla domu – dotacje  i ulgi

Fotowoltaika jest coraz częściej wybieraną inwestycją. Polacy chętnie korzystają też z różnego rodzaju dotacji i ulg, które wspierają montaż instalacji fotowoltaicznych w ten sposób finalnie „obniżając” koszty inwestycji we własne elektrownie.

Najpopularniejszy z programów, znany wszystkim, którzy interesują się instalacjami fotowoltaicznymi to oczywiście program refundacji kosztów fotowoltaiki „Mój Prąd”. Na ten moment zakończył się nabór wniosków do tego programu, ale można spodziewać się kolejnych naborów ogłoszonych  w pierwszym półroczu 2021r.

Czekając na decyzje rządu w tym zakresie, przypominamy, że dostępne są jeszcze następujące dotacje i ulgi, które mogą obniżyć całkowity koszt inwestycji w fotowoltaikę.

Program Czyste Powietrze – przeznaczony  dla właścicieli domów, którzy wymieniają piec zasilany paliwem stałym między innymi na pompę ciepła. Jeśli przy tej okazji zainstalują fotowoltaikę, z programu mogą otrzymać dotację 5.000 zł.

Ulga termomodernizacyjna – wynosi maksymalnie 53.000 zł na osobę i mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy są właścicielami domów, montującymi instalacje fotowoltaiczną. Warto zaznaczyć, że rozliczając się wspólnie z małżonkiem, który jest współwłaścicielem domu – ulga może wynieść 106.000 zł. Z ulgi nie można skorzystać jeżeli budynek jest w budowie.

Programy regionalne  – wiele miast i gmin proponuje swoim mieszkańcom dopłaty do fotowoltaiki. Dobrym przykładem jest Warszawa, gdzie dopłata do fotowoltaiki może wynieść maksymalnie 15.000 zł. Stolica zwraca jednak uwagę na to, by dom, gdzie montuje się fotowoltaikę nie był ogrzewany piecem zasilanym paliwami stałymi lub olejem opałowym.  Warto udać się do właściwego swojemu miejscu zamieszkania urzędu miasta/ gminy lub poszukać informacji na ten temat na stronach www urzędu.