Ilość instalacji fotowoltaicznych montowanych w Polsce gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. Z pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma większa świadomość ekologiczna Polaków i oczywiście niemałe oszczędności, które zostają w ich kieszeni, a nie są wydawane na rachunki za energię. Od nowego roku jednak rząd szykuje zmiany w przepisach dotyczących fotowoltaiki. Co z fotowoltaiką w 2022 roku?
Fotowoltaika – jak to działa teraz?
Do tej pory, po podjęciu decyzji o montażu i ostatecznie zainstalowaniu fotowoltaiki na swoim dachu (czy też gruncie, co zdarza się wcale nierzadko), każdy Kowalski korzystał z systemu opustów. W praktyce wygląda to tak, że w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy panele fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu, jego nadwyżka zostaje oddana do sieci elektrycznej. Jesienią i zimą zaś, kiedy nasłonecznienie jest zdecydowanie mniejsze, można ten wcześniej „zmagazynowany” w sieci prąd odebrać w 80%. Pozostałe 20% zachowuje gigant energetyczny (czyli np. PGE, Tauron czy Enea), u którego Kowalski ma licznik.
Fotowoltaika – nowe przepisy 2022
Od stycznie 2022 roku planowane są jednak zmiany w obecnie obowiązującym systemie. Rząd przygotowuje rewolucję – nowa ustawa dotycząca fotowoltaiki już powstaje i ma obejmować wszystkich, których instalacje zaczną działać po 1 stycznia 2022 roku. W myśl nowych przepisów, Kowalski nie będzie już „magazynował” energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne w sieci, ale ją sprzedawał. Cena ma wynosić około 250 zł za mWh, co stanowi, w zależności od operatora energetycznego, około 1/3 ceny zakupu energii. W przypadku gdy instalacja nie produkuje wystarczającej ilości energii (na przykład w okresie jesienno-zimowym czy też po zmierzchu), Kowalski będzie zmuszony dokupić prąd po znacznie wyższych cenach, sięgających nawet 530 zł za mWh.
Fotowoltaika zmiany od 2022 – co oznaczają?
Łatwo policzyć, że w przypadku sprzedawania nadwyżek energii po tak niskiej cenie, czas zwrotu inwestycji w fotowlltaikę znacznie się wydłuży. Być może nawet do kilkunastu lat.
Jeżeli zainstalujemy fotowoltaikę przed zakończeniem tego roku, obowiązywać nas będą przepisy o oddawaniu energii do sieci i późniejszym jej odbieraniu w 80% – znacznie bardziej korzystne, niż te zapowiadane zmiany. Nie warto więc odkładać decyzji.
Zadzwoń do nas lub napisz po bezpłatny audyt energetyczny i wycenę instalacji fotowoltaicznej

ZAMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji dotyczących fotowoltaiki,
zostaw nam do siebie kontakt – oddzwonimy!
