Czy mi się to opłaci? Pytanie, które chyba najczęściej nurtuje każdego inwestora. I oczywiście podobnie jest z inwestycją w fotowoltaikę.

Szacunki, które przedstawiają firmy zajmujące się instalacjami fotowoltaicznymi mogą znacząco się różnić. A to dlatego, że przy kalkulowaniu oferty na fotowoltaikę i następnie projektowaniu instalacji nie zawsze brane są pod uwagę wszystkie parametry mające wpływ na produkcję prądu przez panele fotowoltaiczne.

Nie wystarczy bowiem przejrzenie rachunków za prąd, które przedstawia inwestor. Produktywność instalacji a co za tym idzie – znaczące zmniejszenie kosztów powiązane są z kilkoma innymi czynnikami.  Ale o tym na przykładzie poniżej.

Pan Adam ma dom, w którym mieszka wraz ze swoją rodziną – żoną i 2 dzieci. Od dłuższego czasu zastanawiał się nad fotowoltaiką, gdyż rachunki za prąd stale rosną i to nie tylko ze względu na to, że ceny energii idą w górę ale też ze względu na coraz większe zużycie. Dzieci rosną, korzystają z większej ilości urządzeń i nie jest to już tylko telewizor czy radio, ale także tablety, telefony i  konsola do gier. Dodatkowo ze względu na bezpieczeństwo i względy wizualne, w ogrodzie zamontowane zostało oświetlenie umilające czas spędzony na zewnątrz w długie letnie wieczory. W planach natomiast jest także zakup auta elektrycznego, które mogłoby być ładowane z gniazdka elektrycznego w garażu.

Prognozowane roczne zużycie prądu elektrycznego u Pana Adama to 5000 kWh. Przy proponowanej instalacji o mocy 5,25 kWp koszt inwestycji pomniejszony o refundację z programu „Mój Prąd” oraz o wartość ulgi termomodernizacyjnej (odliczenie podatkowe) zwróci się (wg prostej stopy zwrotu) w ciągu 5 lat. W kolejnych latach wynik inwestycji wyniesie 32.879 zł – na koniec 15 roku i 69.104 zł na koniec 25 roku. Liczby mówią same za siebie.

Zapraszamy do kontaktu solarenergy@hydrotruck.pl, tel. 507 167 460