Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika i śnieg – połączenie, którego pewnie nikt nie rozważał decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną w czasie słonecznych, ciepłych dni. A jednak, za oknami już od dłuższego czasu mamy prawdziwie zimową aurę. Właściciele instalacji fotowoltaicznych często więc zastanawiają się czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? I ewentualnie jak to zrobić?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie czy odśnieżać panele fotowoltaiczne do łatwych nie należy. Istnieją zwolennicy odśnieżania paneli fotowoltaicznych, jednak naszym zdaniem nie jest to zasadne. Po co odśnieżać panele fotowoltaiczne? Robiąc to samodzielnie – narażać się na ewentualne wypadki (na przykład w związku z kątem nachylenia dachu i jego pokryciem) a także narażając panele na uszkodzenie? A zlecając usługę odśnieżania paneli fotowoltaicznych – narażać się na dodatkowe koszty?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych w pochmurne dni wydaje się nie mieć żadnego logicznego uzasadnienia, zwłaszcza w czasie gdy prognozowane są kolejne opady śniegu. Nawet panele pokryte niewielką ilością śniegu generują prąd (w mniejszym stopniu). Szereg badań wskazuje, że śnieg ogranicza produkcję energii przez panele od 1 do 3,5% w skali roku i to w rejonach o zwiększonym naśnieżeniu.

Słońce samoczynnie roztopi śnieg leżący na panelach fotowoltaicznych, co jest rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym zarówno dla paneli jak i użytkownika fotowoltaiki. Proces ten nie będzie trwał długo. Dodatkowo również producenci paneli fotowoltaicznych nie zalecają ich odśnieżania ze względu na ryzyko uszkodzeń mechanicznych.