Rynek pomp ciepła stale rośnie. Sprawdź, w jakiej kondycji jest obecnie!
Przeszukując Internet, pewnie nie raz natknąłeś się na informacje, że Polska jest liderem pod względem sprzedanych pomp ciepła w Europie. I pewnie nie byłoby to tak zaskakujące, gdyby nie fakt, że w naszym kraju wciąż tak dużo mówi się o kopciuchach zatruwających środowisko. A właściwie o tym, że przodujemy w emisji CO2 i smogu.
Polityka Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska opiera się o strategię zróżnicowanego rozwoju. Według niej efektywność energetyczna jest dla Europy kluczową sprawą. Na ogrzewanie budynków mieszkalnych Europejczycy wykorzystują około 2/3 całkowitej energii potrzebnej do ich eksploatacji. W Polsce średnie roczne zużycie energii wyłącznie na potrzeby grzewcze wynosi nawet 180 kWh/m2. Jak w takiej rzeczywistości wygląda rynek pomp ciepła? Zobacz!
Kilka faktów na temat rynku grzewczego w Europie
Międzynarodowa Agencja Energetyczna prowadzi politykę, która do 2050 roku ma doprowadzić do neutralności klimatycznej. Pompy ciepła są ważnym elementem tej strategii. Szacuje się, że około 2/3 nowo wybudowanych nieruchomości mieszkalnych w Europie będzie wyposażonych właśnie w te nowoczesne systemy. Jeśli chociażby w perspektywie kolejnych 5 lat w całej UE zainstalowanych będzie kolejnych 10 mln pomp ciepła, to pozwoli zaoszczędzić 12 mld m³ gazu.
W związku z tym wiele państw europejskich decyduje się na zmianę swojej polityki i rezygnację z paliw kopalnianych. Dodatkowo w obliczu obecnych wydarzeń w Ukrainie, rządy europejskie stanowią o odejściu od rosyjskiego gazu. I tak na przykład Niemcy chcąc przyspieszyć działania uniezależnienia się od rosyjskich paliw, opracowują strategię grzewczą, która ma nałożyć obowiązek instalowania pomp ciepła w budynkach mieszkalnych do 2024 roku.
Podobnie dzieje się w Polsce. Coraz więcej miast wprowadza politykę antysmogową, zakazującą palenia węglem w przedsiębiorstwach i prywatnych domach. W Warszawie na przykład taki przepis będzie obowiązywał już od października 2023 roku. W Krakowie już od stycznia 2023 nie będzie można wykorzystywać źródeł ciepła niespełniających nowoczesnych standardów emisyjnych.
Rynek pomp ciepła w Polsce na tle Europy
W ciągu ostatnich kilku lat sprzedaż pomp ciepła w całej Europie się podwoiła. Na koniec 2021 roku wynosiła około 25% wartości wszystkich urządzeń grzewczych. A według Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła liczba ta stale rośnie i do końca 2030 roku ma sięgać ponad 53 miliony.
Podobne wzrosty popularności pomp ciepła odnotowało Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych w Polsce. Według jego danych w 2021 roku za sprawą Programu Czyste Powietrze w naszym kraju zainstalowano około 93 tys. sztuk pomp ciepła różnego rodzaju. W porównaniu z poprzednimi latami to wzrost na poziomie 88%. Jeśli zaś wziąć pod uwagę ostanie pięć lat, to można mówić nawet o dziesięciokrotnym wzroście sprzedaży pomp ciepła.
Trzeba tu jeszcze podkreślić, że w 2021 roku Polska była trzecim w Europie rynkiem sprzedaży pomp ciepła, ustępując miejsca jedynie Niemcom i Wielkiej Brytanii. To bardzo dobre dane. Szczególnie w kontekście wspomnianego wcześniej smogu. Niestety od kilku lat Polska znajduje się dość wysoko w niechlubnych rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie.
Jak rynek pomp ciepła będzie prezentował się kolejnych latach?
Według prognoz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kolejnych latach dynamika wzrostu rynku pomp ciepła w Polsce powinien utrzymać się przynajmniej na tym samym poziomie co dotychczas. Przy czym trzeba zaznaczyć, że obecnie pompy ciepła stanowią około 20% sprzedawanych urządzeń grzewczych na polskim rynku. Jeśli dynamika faktycznie się utrzyma i Polacy będą kupować po około 100 tysięcy sztuk pomp rocznie, w ciągu kilku kolejnych lat wartość ta znacznie zrośnie. Spekulacje na ten temat są różne. Jednak wielu ekspertów podkreśla, że będzie to wzrost na poziomie 50% sprzedaży.
Z pewnością to dobra wiadomość nie tylko dla rynku, ale i dla nas samych. W końcu im więcej działających pomp, tym czystsze powietrze dla nas i naszych bliskich!
Przeczytaj więcej na naszym blogu

ZAMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji dotyczących pomp ciepła, zostaw nam do siebie kontakt – oddzwonimy!
