Sieć ładowarek do samochodów elektrycznych w Polsce
Stale rozwijająca się branża samochodów elektrycznych potrzebuje także odpowiedniej infrastruktury, stanowiącej użytkowe zaplecze dla kierowców pojazdów tego typu. Mowa tu oczywiście o sieci ładowarek. Jak prezentuje się ona w Polsce? Z czym muszą mierzyć się polscy kierowcy chcący z niej skorzystać? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat sieci ładowarek do samochodów elektrycznych w Polsce.
Samochody elektryczne w Polsce
Mimo że rynek samochodów elektrycznych w Polsce jest wciąż nową branżą, prężnie się rozwija. Z miesiąca na miesiąc po naszych drogach porusza się coraz więcej pojazdów z napędem elektrycznym. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych z końca marca 2022 roku, w Polsce zarejestrowanych było w sumie 45 242 elektrycznych samochodów osobowych i użytkowych (dostawczych oraz autobusów). Z kolei Licznik Elektromobilności podaje, że po polskich drogach poruszało się wówczas 43 365 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Co ciekawe, w lutym samochodów elektrycznych było aż o 2461 sztuk mniej. W tym 21 576 samochodów w pełni elektrycznych (BEV, ang. battery electric vehicles) oraz 21 789 hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles).
Jak wygląda sieć stacji ładowania w Polsce?
Stale rosnąca liczba samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym wymaga odpowiedniego zaplecza w postaci rozwiniętej sieć stacji ładowania. Punkty tego typu są kluczowe dla branży. Bez odpowiedniej ich liczby i łatwej dostępności korzystanie z pojazdów elektrycznych staje się utrudnione.
Pod koniec marca 2022 roku w całej Polsce działało 2113 ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych, co dawało dokładnie 4118 stanowisk ładujących. Dzielą się on na dwa typy – szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC) i ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W samym marcu 2022 roku sieć powiększyła się o 79 nowych stacji ładowania.
Gdzie w Polsce naładujesz samochód elektryczny?
Stale poszerzająca się polska sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych przekłada się na komfort użytkowania e-samochodów. Ale powoduje też, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup auta niewymagającego tankowania. W Polsce dostępność do stacji ładowania jest wciąż niewystarczająca, szczególnie w małych miejscowościach. Na szczęście samochód elektryczny z łatwością naładujesz w swoim własnym domu korzystając z ładowarki typu wallbox czy słupek. Nie ma też żadnego problemu z ładowarkami publicznymi w każdym większym mieście.
Oczywiście najwięcej stacji znajduje się w stolicy. Warszawa to aż 143 punkty, gdzie bez problemu można skorzystać z ładowania e-samochodu. Dla porównania w Krakowie takich punktów jest zaledwie 23, we Wrocławiu 45, ale już w Katowicach 103. Z ładowarek do samochodów elektrycznych bez problemu korzystasz również w Trójmieście (142 punkty łącznie), Poznaniu (43), Bydgoszczy (30), Płocku (38), Łodzi (42), Rzeszowie (25) czy Lublinie (15).
Warto wspomnieć także, że w Internecie dostępne są stale aktualizowane mapy sieci ogólnodostępnych ładowarek dla samochodów elektrycznych. Z pewnością ułatwią znalezienie najbliższego punktu.
Przeczytaj więcej na naszym blogu

ZAMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji dotyczących ładowarki do samochodu elektrycznego do Twojego domu lub firmy, zostaw nam do siebie kontakt – oddzwonimy!
