Zastanawiając się nad fotowoltaiką na dachu własnego domu czy też w firmie, warto wiedzieć co wchodzi w skład każdej instalacji fotowoltaicznej. Bowiem to, co najczęściej kojarzy się z fotowoltaiką, czyli panele, są tylko jednym z elementów kompletnej instalacji.

Panel fotowoltaiczny nazywany także modułem fotowoltaicznym składa się z ogniw zbudowanych z krzemu. Zamienia promieniowanie słoneczne na energię elektryczną (prąd stały). Panele mogą być umieszczone zarówno na dachu jak i na gruncie.  Panele fotowoltaiczne mają różne wymiary i moc.

System montażowy. Konstrukcję wsporczą, do której przymocowane są  panele fotowoltaiczne stanowią aluminiowe lub stalowe stelaże wysokiej jakości. Hydro Energy stosuje przemyślane systemy mocowań w zależności od rodzaju podłoża , poszycia dachu i nachylenia konstrukcji.  

Inwerter (falownik) to serce instalacji – urządzenie, które zamienia prąd stały z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny i synchronizuje go z siecią energetyczną. Pełni także funkcje kontrolne i prowadzi statystyki produkcji energii. Możesz je sprawdzać na bieżąco!

Zabezpieczenia AC/DC. Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej są zabezpieczenia. Zarówno po stronie prądu stałego (DC), jak i prądu zmiennego (AC).

Kolejnym z elementów instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy – zlicza energie wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne i przesłaną do sieci oraz energię pobraną z sieci. Nie musisz martwić się kosztami wymiany obecnego licznika na nowy – licznik dwukierunkowy instaluje zakład energetyczny na swój koszt.

Jak widać więc instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele, które w pierwszej kolejności przychodzą na myśl w powiązaniu z fotowoltaiką.

Warto wiedzieć jak działa własna elektrownia fotowoltaiczna. Dzięki niej bowiem można zużywać energię na własne potrzeby, a nadwyżki magazynować w sieci. Zgodnie z Ustawą o OZE i systemie „opustów” – przy mikroinstalacji (moc do 50 kW) i produkując energię tylko na własne potrzeby – niewykorzystaną część energii przekazujesz i magazynujesz w sieci energetycznej. 80% (lub 70% w przypadku dużych instalacji, na które decydują się raczej przedsiębiorstwa) odbierzesz za darmo, gdy będziesz jej potrzebować. Masz na to 1 rok. Rozliczenie z zakładem energetycznym następuje na podstawie bilansu i wskazań licznika dwukierunkowego.

Możliwość sprzedaży energii do sieci. Jako przedsiębiorca możesz również rozważyć produkcję energii w celach komercyjnych i jej sprzedaż po cenach rynkowych. W tym przypadku jednak nie działa system „opustów”, a proces inwestycji jest bardziej złożony.